F.A.Q.
ŽOGU MONTĀŽA
- Vai stabu uzstādīšanai žogam nepieciešams vienlaidu pamats (rostverks)?
- Nē. Uzstādot žogu pietiek vien iebetonēt stabus.
- Jā. Ja stabus uzstāda uz teritorijas robežas, kur ir augstumu pārklāšanās, ieteicams betonēt venlaidu pamatu pāļu stabu vietā.
- Kad tiek izmantots vienlaidu pamats?
- Kad pamats tiek izmantots formējot teritorijas augstumu, piem., atbalsta sienu.
- Kad nepieciešams pamats žoga blokiem, ķieģeļiem un betona žogam.
- Kad nav piemērota saliekama žoga pasēta.
- Kāds pamats nepieciešams saliekamajai žoga pasētai?
- Saliekamajai žoga pasētai nav nepieciešams īpašs pamats. Šos elementus var likt tieši uz grunts vai izraktas tranšejas. Pamata atbalsta punkti ir metāla stabu iebetonētie pāļi.
- Kā jābetonē metāla žoga stabi?
Betonējot žoga stabus (smilšainā gruntī) ieteicams ievērot šādus ieteikumus:
- Pālim jābūt vismaz 200mm diametrā;
- Pāļa dziļumam jābūt vismaz 800-1200mm;
- Betona klasei jābūt vismaz C16/20.
- Vai žogu var betonēt ziemā?
Žogu var uzstādīt jebkurā gadalaikā, bet nepieciešams ņemt vērā laikapstākļus un prognozes. Ja zeme ir iesalusi vismaz 20-30cm vai vairāk vai tek prognozēts sals (negatīvā temperatūra), tad darbus labāk nesākt. Izņēmuma gadījumos var betonēt, ja temperatūra nav zemāka par -5 C, izmantojot ķīmisko piedevu betonam.
- Žogu plānoju iegādāties vēlāk, bet tagad betonēju tā pamatus. Ko vajadzētu izdarīt iepriekš?
- Betonējot žoga pamatu vai atbalsta sienu, uz kuras plānojat uzstādīt žogu, ieteicams iepriekš iebetonēt žoga, vārtu vai vārtiņu stabus. Citādi vajadzēs izgatavot metāla stabus ar enkura plāksni. Veramajiem vārtiem un vārtiņiem netiek piedāvāts enkurot stabus.
- Kādas ievietojamās detaļas izmantot žogam/vārtiem, ja betonēju kolonnas žogam?
- Nekādas ievietojamās detaļas nav nepieciešamas. Visi žoga elementi (segmenti, vārti, vārtiņi) stiprināmi enkurojot stiprinājumus/eņģes tieši pie kolonnām.
- Kāds pamats nepieciešams betona bloka kolonnām/mūrim?
- Kolonnu pamatam būtu jābūt vismaz 1200mm dziļam un armētam.
- Mūrim – vismaz 400mm dziļam, ik pēc1000-2000mm uzstādot dziļākus pāļus (vismaz 1000mm), armētus Pamata platumam būtu jābūt aptuveni par 10-20mm mazākam nekā bloku ārējiem izmēriem (neļauj uzkrāties mitrumam bloku apakšā).
- Bez vajadzības neiesakām būvēt pamatu augstu virs grunts līmeņa, lai nezaudētu žoga bloku estētisko izskatu - ieteicamais augstums ap 30 mm.
- Vai gabioniem nepieciešams pamats?
- Gabioniem pamats ir būtiska, jo akmeņiem ir liela noslodze. Pamatam jābūt aptuveni 1000mm dziļam. Platumam un garuma - atbilstoši gabiona izmēram. Tāpat iespējams veidot pamatu ar diviem dziļākiem pāļiem.
- Vai varu pats uzmontēt žoga lenti (žaga lamiles) privātumam??
- Žoga lenti, lamiles privātumam uzstādīt ir ļoti vienkārši un tam nav nepieciešamas speciālas prasmes. Video instrukciju skatieties: šeit.
- Kam nepieciešams betona impregnants?
- Impregnēšanu izmanto, lai izceltu žogu bloku tekstūru un krāsu, kā arī, lai pasargātu to no atmosfēras nokrišņu un UV iedarbības.
- Uz blokiem parādās balti plankumi. Kas tie ir un kā tos noņemt?
- Baltu plankumu parādīšanās uz betona blokiem ir dabīgs process. Tas notiek no betona izstrādājumiem izdaloties kaļķiem. Tā ir pārejoša parādība un pēc pāris gadiem baltie plankumi vairs neparādās. Tos var notīrīt ar sālsskābes šķīdumu vai citiem traipu tīrīšanas līdzekļiem.
ŽOGA IZVĒLE UN CENA
- Izvēloties žogu var rasties daudz un dažādi jautājumi, uz kuriem atbildēt Jums var palīdzēt mūsu Youtube reportāžu cikli: ŽOGS TV - “GIDS”
- Kā novērtēt topošā žoga budžetu?
- Piedāvājam izmantot aprēķina sistēmu "ŽOGA KALKULATORS". Sistēma sniedz visai precīzu produkcijas cenu un iepriekšēju vizualizāciju atbilstoši klienta parametriem.
- Kas ir GALFAN?
- Galfan ir speciāls cinka-alumīnija sakausējums, ko izmanto metāla pārklāšanai. Ar šo pārklājumu pārklātām loksnēm ir labākas pretkorozijas īpašības.
- Kas ir ALUZINC?
- ALUZINC® ir alumīnija (55%), cinka (43,4%) un silīcija (1,6%) sakausējums. Skābekļa un alumīnija mijiedarbības rezultātā veidojas oksidēta plēve, kura pasargā izstrādājumu no korozijas. Tāpēc to ALUZINC® sakausējumam ir augstas pretkorozijas īpašības.
- Ar ko atšķiras termiski apstrādāta koksne no impregnētas?
- Tā ir noturīgākā pret sēnītēm un puvi, tai vairākas reizes lielāka ilgmūžība, žogu dēļu tekstūra izteiktāka, zemāka cena nekā izmantojot ekskluzīvus tropu kokus. Sīkāk par THERMO koksni.
- Kāpēc nozīmīgi atšķiras dažādu ražotāju cenas līdzīgiem produktiem?
- Metāla štaketa žogi bieži tiek piedāvāti salikti ārpus ražotnes, tāpēc konstrukcijai ir daudz bojātu vietu pēc griešanas un caurumu urbšanas. Tāpat tiek izmantots parasts jumta skārds, kas nav piemērots žogiem un agresīvai videi.
- Metāla žogi tiek ražoti cinkoti vai gruntēti. Tas būtiski ietekmē ne tikai žoga cenu, bet arī kvalitāti. Tāpat svarīga ir kvalitatīva sagatavošana krāsošanai pēc cinkošanas.
- Žoga sieti un žoga paneļi tiek izgatavoti no cinkotas un vēlāk sametinātas stieples. Tas ir lētāks produkts, bet ar īsāku dzīves ciklu. Pēc sametināšanas cinkotie3D un 2D žogu paneļi ir dārgāki, toties kalpo ilgāk. Lai pazeminātu žoga segmenta izmaksas, pārdevēji nokrāso produktu uz vietas, taču rūpnīcas krāsojumam ir augstāka kvalitāte.
- Koka žogus izgatavo no parasta impregnēta koka, kas kalpo īsāku laiku nekā žogs, kas izgatavots no termiski apstrādātas koksnes. Bieži koka žogus samontē izmantojot koka šķērslīstes. Tas saīsina paneļa kalpošanas laiku deformācijas dēļ. Ļoti svarīga ir žoga dēļu krāsas kvalitāte un pārklāšanas veids.
- Betona žogi un stabi, kuru bloki tiek izgatavoti no zemas klases betona nesertificētā rūpnīcā ir lētāki, taču materiālu kvalitāte tieši ietekmē žoga staba vai sieniņas kalpošanas laiku. Tāpat tas ietekmē uzstādīšanas cenu un ātrumu, jo bloki ir nevienāda izmēra. Tādi papildelementi kā granīta šķembas, akmentiņi un dažādu krāsu maisījumi izceļ žoga blokus un piešķir bagātīgāku izskatu.
- Kāpēc labāk izvēlēties žoga blokus nevis citus līdzekļus?
- Izmantojot žoga blokus kolonnām vai mūrim, darbi tiek veikti ātrāk un lētāk. Tāpat izvairīsieties no iespējamām problēmām ziemā, kad sala dēļ ķieģeļi atlec vai ieplaisā. Tāpat šie bloki izskatās daudz labāk nekā parastās monolītās kolonnas no betona vai būvniecības blokiem.
- Vai ir obligāti visas teritorijas malas iežogot ar viena veida žogu?
- Nē, tas nav obligāti. Ar ierobežotiem finanšu resursiem, ieteicams lielāko budžeta daļu atvēlēt žoga fasādes malai, jo tieši tā ir mājas vizītkarte. Savukārt, robežām starp kaimiņiem vai mazāk redzamās vietās, varat izvēlēties vienkāršāku vai lētāku žogu.
PAGALMA VĀRTI UN VĀRTIŅI
- Kādus vārtus izvēlēties - bīdāmos vai veramos?
- Vārtu tipa izvēli nosaka daudz faktoru. Sīkāk par vārtu modeļa izvēli varat izlasīti mūsu Tvoras Bloga rakstā VĀRTI, AUTOMĀTIKA, IZVĒLE.
- Kāda platuma vārti man nepieciešami?
- Ieteicamais vārtu platums privātmājām ir 3.5-5.0m. Industriālo objektu vāri biežāk ir platāki: no 5.0m līdz 10.0m.
- Kāds būtu kopējais bīdāmo vārtu konstrukcijas garums?
- Kopējais bīdāmo vārtu konstrukcijas garums sastāv no caurbraukšanas daļas un piesvēruma. Kopējo garumu novērtē caurbraukšanas platumu pareizinot ar koeficientu 1.5 (ieteicamajam piesvēruma garumam jābūt ap 50% no caurbraukšanas platuma, var izgatavot arī ar 40% un 30%).
- Kādu izmēru pamats nepieciešams bīdāmajiem vārtiem?
- Bīdāmo vārtu pamatam jābūt vismaz 400mm platam un 1200mm dziļam. Pamata garums ir atkarīgs no vārtu garuma un tam jābūt par 500mm garākam nekā vārtu piesvērums. Tāpat vārtu pamatu var betonēt ar diviem pāļiem.
- Vai vārtiem nepieciešama speciāla sagatavošana automātikai?
- Bīdāmajiem vārtiem jāuzstāda zobstienis. Veramajiem vārtiem nav nepieciešama sagatavošana, jo uz vārtu rāmja ir horizontāls šķērsstienis. Ja tā nav, piedziņas elementus var stiprināt pie apakšējā rāmja.
- Kādi elektoinstalācijas darbi veicami pirms vārtu automātikas uzstādīšanas?
- Vārtu automātikai paredzētajā vietā jāpievada elektrotīkla pievads (visbiežāk 230V). Ja automātika paredzēta veramajiem divviru vārtiem, no vadības bloka jāpievada vadi abām automātikas “rokām”. Atkarībā no izvēlētajiem elementiem, jāpievada vadi fotoelementiem un lampiņai.
- Vai automātiskos vārtus iespējams atvērt, ja pazūd elektrība?
- Vārtu automātikas komplektā ietilpst avārijas atslēga, ar kuru varat ieslēgt tukšgaitu un atvērt vārtus arī pazūdot elektrībai. Tāpat iespējams ieslēgt arī papildu akumulatoru vārtu avārijas atvēršanai.
- Kāpēc automātiskie vārti neatveras (ziemā)?
- Bīdāmajiem vārtiem paskatieties vai nav sakrājies sniegs vārtu ejā, vai zobstienis un zobrats nav apsaluši, kā arī vai automātikas slēdži nav iesaluši.
- Vai vārtu/vārtiņu slēdzenēm nepieciešama uzraudzība?
- Jā. Vārtu un vārtiņu slēdzenes ieteicams ieeļļot 1-2 reizes gadā.
- Vai elektromagnētiskā slēdzene vārtiņiem ir obligāta?
- Nē. Elektromagnētiskā slēdzene vārtiņiem ir nepieciešama tikai tad, ja plānojat uzstādīt vairāk kā vienu piekļuves vadības ierīci (domofonu, videofonu un tml,).
PRASĪBAS, ATĻAUJAS, AIZLIEGUMI
- PRASĪBAS, ATĻAUJAS, AIZLIEGUMI
Lai gan katrs uz savas zemes gabala esam saimnieki, būvējot žogu jāpatur prātā, ka kopīgie žoga lietotāji būs arī blakus teritoriju īpašnieki. Tāpēc, lai izvairītos no problēmām, labāk iepriekš zināt visas prasības. Protams, vienkāršākais veids, kā izvairīties no visām normatīvajām prasībām ir apmeklēt kaimiņus ar papīra lapu, pildspalvu un kūku. Kā jau minēts - žogu izmantosiet ne tikai Jūs, bet arī kaimiņi. Tāpēc labprātīga piekrišana Jūsu piedāvātajam žogam nozīmē ne tikai to, ka jums būs tieši tāds žogs, kādu esat iecerējis, bet arī uzturēsiet lieliskas attiecības ar kaimiņiem.
1. Rakstveida blakusesošo zemesgabalu (teritoriju) īpašnieku vai pārvaldnieku piekrišanas (vienošanās) ir obligātas, kad žogs tiek uzstādīts uz zemesgabala robežas (konstrukcijai pārkāpjot zemesgabala robežu). Tāpat piekrišana nepieciešams, ja iežogojums tiek būvēs pie zemesgabala robežas (tuvāk par 1 m no zemesgabala robežas, konstrukcijai nepārkāpjot zemesgabala robežas) un:
- žoga caurumu platums ir mazāks par 50 proc. no kopējā iežogojuma platuma (ieskaitot arī stabu un iežogojuma cokola daļas, kas met ēnu uz blakus esošo zemesgabalu, platumu) – kad žoga vertikālā ēna uz blakus esošo zemesgabalu (teritoriju) ir vērsta pret ziemeļiem (starp (>)330° un (<)30°);
- • žoga caurumu platums ir mazāks par 25 proc. no kopējā iežogojuma platuma (ieskaitot arī stabu un iežogojuma cokola daļas, kas met ēnu uz blakus esošo zemesgabalu, platumu) – kad žoga vertikālā ēna uz blakus esošo zemesgabalu (teritoriju) ir vērsta pret austrumiem (starp 30° un 90°) un rietumiem (starp 270° un 330°)
Šīs prasības norādītas Būvniecības tehniskā reglamenta STR 1.07.01:2010 “Būvniecību atļaujošie dokumenti” 11. pielikumā „ROBEŽTERITORIJU ĪPAŠNIEKU VAI PĀRVALDNIEKU RAKSTVEIDA PIEKRIŠANU OBLIGĀTIE GADĪJUMI”. Lai būtu vieglāk saprast, visvienkāršāk paņemiet sava zemesgabala plānu, zīmējiet perpendikulāru līniju pret zemesgabala robežu un izmēriet leņķi starp šo līniju pret ziemeļiem. Ja iegūtie grādi pārsniedz minētās robežas, jāsaņem kaimiņu piekrišana, jebšu nedrīkst pārsniegt norādīto žoga un caurumu platuma attiecību.
2. Rakstveida piekrišana nepieciešama arī būvējot atbalsta sienas, ja:
- atbalsta sienu būvē uz zemesgabala robežas;
- atbalsta ir siena savā zemesgabalā un atbalsta sienas jebkuras konstrukcijas jebkura punkta augstus no zemes virsmas gar zemesgabalu robežu, ir lielāks par horizontālo attālumu no šī punkta līdz zemesgabalu robežai.
Papildu piezīmes:
- Žogi ar cokoliem nedrīkst traucēt virszemes ūdenim notecēt no blakus esošā zemesgabala. Ja pastāv šādi draudi, būvētājam ir pienākums, vienojoties ar blakus esošā zemesgabala īpašnieku, saņemot tā rakstveida piekrišanu, ierīkot virszemes ūdens notecēšanas sistēmu (lietus ūdens notekakā, grāvī, drenāžas sistēmā vai atrast abiem īpašniekiem pieņemamu risinājumu. Būvējot žogu uz atbalsta sienas, žogam piemēro 1. punktā, bet atbalsta sienai –2. punktā noteiktās prasības.
Žogi pieskaitāmi vienkāršām struktūrām, tāpēc speciāla projekta vai būvatļauja nav nepieciešama, ja žogs ir nav augstāks par 2,0m. Ja būvējat vienu atbalsta sienu, tās augstums nevar pārsniegt 1,0m. Neaizmirstiet, ka plānojot žoga būvniecību uz atbalsta sienas, nekādā veidā neapvienojiet abus pieļaujamos augstumus. Pieļaujamā žoga augstumā jāiekļauj atbalsta sienas augstums. Kopējais žoga augstums jāmēra no zemākās zemes virmas. Ja žogu plānots ierīkot blakus braucamajai daļai (ielai), jāpārbauda arī kopīgie plāni. Tajos atradīsiet norādītās drošības zonas, kurās arī vienkāršas būves (žogu) ir aizliegts būvēt.